Jak zrobić espresso w domu? Poproś kawiarkę o pomoc!

Dobra kawa w domu przestaje być czymś niespotykanym. W internecie można znaleźć setki poradników jak poprawnie zaparzyć kawę za pomocą Hario V60, Aeropressu czy Chemexa. Niestety, odbija się to rykoszetem na fanach kawy bardziej klasycznej, takiej jak espresso, czy kawiarka na której dzisiaj się skupimy.

Kim jest kawiarka?

Jedna z najpopularniejszych metod umożliwiających picie gęstej, przypominającej espresso kawy w domu – wynaleziona w latach 30 ubiegłego wieku przez pana Alfonso Bialettiego (którego firmę możecie kojarzyć właśnie z produkcji pięknych kafetier) umożliwia wytworzenie ciśnienia które w efekcie z odpowiednio zmieloną kawą da esencjonalny napar z cremą. W przeciwieństwie do espresso, kawiarki ominęła trzeciofalowa mania mierzenia, ważenia oraz regularnego czyszczenia naszego ekwipunku co spowodowało zmniejszenie zainteresowania tymi urządzeniami wśród większości “coffee geeków”. Jednakże, nie taki diabeł straszny jak go malują, wystarczy parę prostych rad i Wasze kafetiery wypełni radość w płynie!

8 zasad przyjaźni z kawiarką

1. Czyść!

Kwasek cytrynowy lub inne odkamieniacze w połączeniu z gąbeczką czynią cuda i pozwalają na cieszenie się smakiem aktualnej kawy a nie tej zrobionej wczoraj, przedwczoraj czy tydzień temu. Na ściankach kawiarki oraz na jej sitku zbierają się olejki i osady kawowe które w bardzo szybkim tempie jełczeją pogarszając smak naszego naparu.

2. Wybierz!

Ziarno jaśniej, czy ciemniej wypalone? Większa, czy mniejsza kwasowość? To wszystko zależy od Waszych preferencji, lecz my polecamy kawy dedykowane espresso, a w szczególności naszą Brazylię Guaxupe, która swoją orzechowością oraz przyjemnym posmakiem mlecznej czekolady i kakao jest idealnym punktem wyjścia do poszukiwania swojego smaku.

3. Miel!

Mielenie kawy chwilę przed jej parzeniem jest kluczem do uzyskania idealnego naparu. Nie ma jednego prawidłowego mielenia “pod kawiarkę”. Tak samo jak w przypadku ekspresu ciśnieniowego czy metod alternatywnych, powinniśmy pamiętać o tym, że mielenie ma bezpośredni wpływ na to jak intensywna będzie nasza kawa. Im większe jest urządzenie tym grubszy będzie optymalny stopień mielenia. Warto zacząć eksperymenty od wyboru grubości między dripem a kawiarką lub porównaniem go do drobnego cukru

4. Wlej!

Gorąca woda wlana do dolnej części kawiarki sprawi, że czas ekstrakcji będzie optymalny a kawa nie będzie gorzka od przeparzenia. Oczywiście, tu również warto eksperymentować!

5. Wsyp!

Kawa powinna wypełnić koszyczek na równo z górnym rantem. Ważne jest to, żeby nie ubijać w żaden sposób zawartości!

6. Grzej!

Postaw swoją kawiarkę na kuchenkę indukcyjną lub gazową i rozpocznij proces parzenia. Powinno się go zatrzymać najszybciej jak się da po tym, jak z wylotu kawy przestanie sączyć się napar. Pozwoli to uniknąć goryczy.

7. Chłódź!

Szybkie przełożenie kawiarki do naczynia z zimną wodą lub pod kran z bieżącą zimną wodą pozwoli na zatrzymanie parzenia w najlepszym momencie.

8. Przelej!

Całość kawiarki należy jak najszybciej przelać do filiżanek i wypić. Kawa o wyższej koncentracji będzie dużo gorzej stygła a jej smak będzie z czasem coraz bardziej jednowymiarowy.

Najważniejsze: podziel się z bliskimi

Odkurzcie kawiarki i do wielkanocnego serniczka wypijcie esencjonalną, włosko-polską kawę z kafetiery, która zachwci Was gęstościa, intensywnością i sprawi, że Wasza domowa kawiarnia będzie bogatsza o ekspres prawie ciśnieniowy. W święta zaproście do swojego domu kawiarkę, a swoją rodzinę – do świata kaw speciality!

Espresso Roast

Blue Espresso Blend

price:
7.5026.00

Espresso Roast

Black Espresso Blend

price:
6.0021.50

Espresso Roast

Yellow Espresso Blend

price:
7.0025.00
price:
6.5024.00
price:
9.5035.00

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *